Nigerian Time

Konuk Yazar Noyan Özkaya

Nijerya’da alışmakta en çok zorlandığım şeylerden biri, Nijeryalılar’ın zamanı kullanma şekliydi. Aslında “zamanı kullanma” diyerek meseleyi kibarca ifade ediyorum. Nijerya’da neredeyse hiçkimse görüşmeye zamanında gelmez ve neredeyse hiçbir şey zamanında olmaz. Nijeryalılar’ın zamanla olan problemini anlatmak için bu ülkede yaşayan yabancılar “Nijerya zamanı” (Nigerian time) ifadesini sıkça kullanırlar. Bu ülkede yaşayan bir yabancıya sorsanız, Nijeryalıların kesinlikle dakik olmadığını söyleyecektir. Bu aslında bir bakıma doğru. Ama eksik.

O

İki yıllık Nijerya deneyimim sonucunda, “Nijeryalılar dakik değildir” demek yerine, “Nijeryalılar için zamanın bir önemi yoktur” veya “Nijerya’da zaman değersiz bir şeydir” demeyi daha doğru buluyorum. Nijeryalılar, zaman planlaması yapmadan yaşarlar. Birini ziyaret edecekleri zaman çatkapı gelirler, sabahın 7’sinde veya gecenin 10’unda sıradan bir şey sormak için ararlar, gece 11’de “aa dur, hazır ondan bahsettik, onu bi arayayım” diyerek ararlar, sabah 10’daki randevularına öğlen 1’de; öğleden sonraki randevularına ertesi gün sabah gelebilirler (bizzat yaşanmıştır). Randevusuna geciken Nijeryalılara telefon açıp “neredesin” diye sorduğunuzda “yoldayım” (I am on my way) derler ama bir türlü gelemezler. Hatta “yoldayım” deyip de saatlerce gelemeyen o kadar insan tanıdım ki, bir süre sonra kendi kendime “Nijeryalılar hep yoldalar galiba” diye düşünmeye başladım.

O

Bu arada, zaman konusundaki sıkıntıdan Nijerya’daki uçaklar da nasibini almış. Zannederdim ki havaalanı ve havayolu işletmeciliği, dünyanın her yerinde aynı derecede düzenlidir. Çok yanılmışım! Lagos’a gideceğimiz gün uçağımız 4 saat rötar yaptı, dönüşte ise 1 saat 15 dakika rötarla kalktık. Bunu ilk yaşayan kişi benmişim gibi bu olayı heyecanla anlattığım insanlar, bunun normal bir şey olduğunu, günün ilk uçağı dışında neredeyse bütün uçakların rötar yaptığını söyleyerek güzel bir tüyo verdiler: Bilet almadan havaalanına git ve hangi uçağı yerde görüyorsan ona bilet al!

İşin iyi yanından bakmak gerekirse, Nijerya’da hayat yavaş akıyor, kimsenin telaşı yok. Belki de bu sayede bu kadar güleç ve neşeliler.

Reklamlar

5 responses to “Nigerian Time

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s